Biznes prowadzi się trudno. Wina przepisów

przepisy a biznes

Harald Groven (Flickr)

Większość osób prowadzących własną działalność gospodarczą przyznaje, że w naszym kraju nie jest to proste. Przeszkodą dla przedsiębiorców są przede wszystkim nieżyciowe przepisy, do których muszą się dostosowywać.

Większość z nich jest w stanie wymienić podstawowe przeszkody w rozwijaniu działalności jednym tchem. Właściciele własnych przedsiębiorstw mają sporo do zarzucenia chociażby polskiemu systemowi podatkowemu. Uważają, że jest zbyt złożony, przez co jego interpretacja bywa problematyczna. Zdarza się, że dwa różne urzędy skarbowe interpretują tę samą sprawę w zupełnie inny sposób, a tak z pewnością nie powinno być.

Problemem jest też opieszałość sądów w naszym kraju. Wiele spraw z udziałem przedsiębiorców ciągnie się w nich w nieskończoność, uniemożliwiając przedsiębiorcom dalsze prowadzenie biznesu i niejednokrotnie doprowadzając ich na skraj bankructwa.

Wielu przedsiębiorców potrafi jednak dostrzec również pozytywne działania rządu, zmierzające do poprawy sytuacji na rynku pracy. Obecnie realizowana jest na przykład ustawa o promocji zatrudniania, której celem jest zmniejszenie bezrobocia w naszym kraju. Aktualnie jego stopa jest bardzo wysoka i plasuje się na poziomie 14,2 %, a specjaliści spodziewają się, że pod koniec bieżącego roku może jeszcze bardziej wzrosnąć.

Rząd przeznaczył ponadto dodatkowe fundusze w kwocie 400 mln zł na utrzymywanie dotychczasowych miejsc pracy. W praktyce pozwoli to na utrzymanie zaledwie kilkudziesięciu lub kilkuset miejsc pracy, ale z pewnością lepsze to niż nic. Sejm pracuje natomiast nad nowym sposobem rozliczania czasu pracy.

Komisja trójstronna konsultuje ustawę antykryzysową. Nie jest więc tak, że rząd zupełnie nie przejmuje się losem przedsiębiorców i zostawia ich samych sobie. Wciąż jednak brakuje konkretnych rozwiązań ułatwiających życie biznesmenom w naszym kraju. To właśnie one mogą być podstawowym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie stopy bezrobocia.

Małe i średnie przedsiębiorstwa są w stanie zatrudniać więcej pracowników, ale tylko pod warunkiem, że same będą rentowne, a ich właściciele nie będą musieli martwić się o swoją przyszłość.

Sprawniejszy system sądowniczy, sprostowanie przepisów podatkowych i nowe ustawy likwidujące bariery w prowadzeniu działalności z pewnością by im to umożliwiły.