Kobieta i mężczyzna w pracy

Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich przeprowadziło badania dotyczące długości pracy kobiet i mężczyzn oraz ich zarobków. Porównany został, m.in. czas pracy w firmie oraz w domu. Jakie były rezultaty?

Raport CRZL został stworzony w ramach projektu „Godzenie ról rodzinnych i zawodowych kobiet i mężczyzn”. Analizując jego wyniki możemy uznać, że raczej nie dziwi fakt, iż to mężczyźni więcej czasu spędzają w pracy zawodowej, rzadziej oddając się obowiązkom domowym.

Jak się okazuje, w tygodniu panowie pracują dłużej łącznie o 4,5 godz. Dodatkowo, zarabiają więcej od pań i to średnio aż o 23%. Koniecznie spieszymy jednak z wyjaśnieniem, że kobietom znacznie więcej czasu zajmuje praca w domu. W tej kwestii prześcigają mężczyzn aż o 8 godz. w tygodniu! Rozbieżność w kwestii godzin spędzanych w pracy jest bardzo prosta do wytłumaczenia. Panowie chcą koniecznie zarobić więcej, a ich role społeczne sprzyjają pozostawaniu w ramach nadgodzin. Kobiety nawet, gdyby bardzo chciały, częściej muszą wrócić do rodzin i zająć się prowadzeniem gospodarstwa domowego.

Znaczne różnice dostrzegamy również w kwestii bezrobocia. Wśród osób pozostających bez zatrudnienia więcej jest pań. Niestety, nie pomaga im nawet lepsze wykształcenie. Wielokrotnie łatwiej jest zdobyć posadę mężczyźnie o słabszych kwalifikacjach.

Dużą odpowiedzialność za taką sytuację ponoszą pracodawcy. Niechętnie spoglądają na pracownice, ponieważ zdają sobie sprawę z ich rodzinnych obowiązków. Na mężczyznach częściej wywierają presję pozostawania po godzinach, gorzej też patrzą na ich urlopy związane z przymusem wypełnienia rodzinnych zobowiązań. Kobietom nie mogą dokładać pracy, musząc szanować rolę, jaką pełnią będąc matkami i żonami.