750 tysięcy nieświadomych cukrzyków

Taką liczbę zawiera raport sporządzony przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Wynika z niego, że zatrważająco duża liczba Polaków nie wie o tym, iż choruje na cukrzycę.

Diabetykami w naszym kraju jest 2,5 miliona osób, z czego 750 tysięcy ma niezdiagnozowaną chorobę. Co za tym idzie, nie leczą się, a powikłania cukrzycy są bardzo uciążliwe. Zapadalność na tę chorobą podnosi się z wiekiem. Istotne są też takie czynniki jak niezdrowy tryb życia i szkodliwa dieta. Wszystko to coraz powszechniej występuje w nowoczesnych społeczeństwach, gdzie średnia wieku wydłuża się, a jednocześnie szybkie tempo życia nastawionego na karierę powoduje zaniedbania względem własnego zdrowia. Dlatego cukrzyca jest uważana za jedną z głównych chorób cywilizacyjnych.

Lista powikłań cukrzycy powinna zachęcić do regularnych badań i podjęcia leczenia: ślepota, niewydolność nerek, zawał serca czy owrzodzenia dolnych kończyn, mogące prowadzić do amputacji (w Polsce rocznie przeprowadza się około 15 tysięcy takich zabiegów).

Rodzima służba zdrowia na leczenie diabetyków wydaje 2,5 miliarda złotych rocznie. Prognozy są takie, że kwota ta będzie rosła. Bardzo często środki te są pochłaniane przez walkę z powikłaniami, których można by uniknąć.

The following two tabs change content below.