Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

AMD Radeon HD 7990: najlepsza i najdroższa

AMD Radeon HD 7990

AMD Radeon HD 7990 to najdroższa karta graficzna dostępna na rynku. Wytłumaczeniem szokującej ceny, która sięga 4 tysięcy złotych, jest jednak fakt, że koszt idzie w parze z zachwycającymi parametrami. Ze względu na nieprzeciętne możliwości, karta zalecana jest głównie miłośnikom gier komputerowych, którzy potrzebują najmocniejszego sprzętu. Karta AMD Radeon HD posiada dwa procesory i można ustawić ją w konfiguracji obsługującej aż 5 monitorów. Co więcej, istnieje możliwość korzystania z niej przy rozdzielczości bardziej zaawansowanej niż Full HD.

Jak jednak podkreślają eksperci, aby docenić wszystkie walory nowoczesnej karty graficznej, trzeba pamiętać również o odpowiednim monitorze, który będzie w stanie zaprezentować nam cały zakres jej możliwości. Nowa karta graficzna zachwyca pod względem mocy obliczeniowej wynoszącej 8,2 TFLOPS. Moc ta jest pochodną wspomnianego już, podwójnego procesora i zwiększonej pamięci liczącej sobie 2 x 3 GB GDDR5 oraz podwójnej szynie do pamięci 2 x 384 bit. Efekt, jaki otrzymujemy przy działaniu łącznie 4096 procesorów strumieniowych jest naprawdę niewiarygodny. Układy znajdujące się w najnowszej wersji są tymi samymi, które zastosowano w AMD Radeon HD 7970, jednak w ostatnim modelu są one podwójne, by mogły optymalizować jego pracę.

Chociaż koszt karty graficznej AMD Radeon HD jest naprawdę wysoki, to jednak specjaliści spieszą z wytłumaczeniem, że w gruncie rzeczy, w cenę wliczona jest nie tylko sama karta. Gratisowo, każdy kto zdecyduje się w nią zainwestować, będzie miał bezpłatny dostęp do pobrania pełnych wersji kultowych gier takich jak, Tomb Raider, Hitman: Absolution, Far Cry 3, Far Cry 3 Blood Dragon, Sleeping Dogs, BioShock: Infinite czy Deus Ex: Human Revolution.

Co prawda, na razie niewielu będzie mogło pozwolić sobie na zakup najnowszej karty graficznej AMD, która ma kosztować więcej niż wynosi średnia miesięczna płaca w Polsce, ale są tacy, którzy już na nią oszczędzają. Specjaliści zwracają przy tym uwagę na fakt, że inwestując w kartę, należy też pomyśleć o dobrym zasilaczu. Przypomnijmy, że wcześniejsza wersja AMD Radeon HD 7970 zużywała nawet 300W w trakcie jednego, większego obciążenia. Z uwagi na bardziej skomplikowaną budowę karty HD 7990, pobór przy najnowszym modelu będzie więc jeszcze większy.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.