Będzie lek na Alzheimera?

lek na alzheimera

Jest nadzieja, że choroba Alzheimera stanie się jedynie przykrym wspomnieniem zapisanym na kartach podręczników historii medycyny. Naukowcy ze Szwecji ogłosili, iż stworzyli szczepionkę na tę chorobę.

Szczepionka na chorobę Alzheimera, o roboczej nazwie CAD106, przeszła już drugą fazę testów na ludziach. Naukowcy z Instytutu Karolinska podali, że pod wpływem leku w organizmach aż 80% pacjentów zapoczątkowały się procesy dające szanse na skuteczną walkę z chorobą. Co najważniejsze – leczenie odbyło się bez skutków ubocznych. Teraz nadszedł czas na szerzej zakrojone testy, które być może doprowadzą do tego, że już niebawem Alzheimer przestanie być wyrokiem powolnej, wyniszczającej śmierci.

Według naukowców z Instytutu Karolinska, za chorobę Alzheimera odpowiedzialne są białka APP. Znajdują się one na zewnętrznej błonie komórek nerwowych i tworzą odpowiedzialny za degenerację tych komórek beta-amyloid. Szczepionka stymuluje wytwarzanie przeciwciał niszczących beta-amyloidy.

Prace nad szczepionką na Alzheimera prowadzono już 10 lat temu. Jednak opracowany wtedy środek powodował autoimmunologiczną reakcję, w skutek czego niszczone były komórki mózgowe.

[źródło: geekweek.pl]

The following two tabs change content below.