Będzie można pić lekki alkohol w miejscach publicznych?

Piwo

HeadCRasher (Flickr)

Posłowie z Ruchu Palikota zamierzają złożyć w sejmie projekt ustawy, na mocy której zniesiony zostałby zakaz picia alkoholu niskoprocentowego w miejscach publicznych.

Obecnie karane jest publiczne spożywanie napojów alkoholowych nawet o niskiej „mocy”. Po zamianach proponowanych przez Ruch Palikota, w miejscach publicznych można by się raczyć piwem bez ryzyka bycia ukaranym mandatem – dozwolone byłyby niskoprocentowe napoje alkoholowe z zawartością alkoholu do 6%.

Michał Kabaciński z RP wyjaśnia, iż w wielu państwach europejskich nie ma zakazu spożywania lekkich alkoholi w miejscach publicznych. Nasze doświadczenia z niedawno zakończonych mistrzostw Euro 2012 pokazują, że spożywanie piwa poza ogródkami knajp (w strefach kibica można było pić piwo 3,5%) nie spowodowało wzrostu przestępczości.

Ruch Palikota jest na etapie konsultowania projektu. Oczekuje na ekspertyzy, na podstawie których będzie można określić, gdzie ewentualnie należy podtrzymać zakaz publicznego spożywania alkoholu niskoprocentowego. Wprowadzenie ustawy wymagałoby także zmian innych przepisów, np. ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

[źródło: pb.pl]

The following two tabs change content below.