Butelki dla dzieci wolne od bisfenolu A

Bisfenol A (BPA) – to związek chemiczny stosowany powszechnie do wytwarzania tworzyw sztucznych. Znajduje się również w butelkach dla dzieci.

Jednak już od 2011 roku na terenie Unii Europejskiej wykorzystywanie BPA do produkcji butelek dla dzieci będzie zakazane. Tym samym Bruksela podejmuje pierwszy krok do upodobnienia się do Stanów Zjednoczonych, które całkowicie wycofały BPA z produkcji opakowań do przechowywania żywności.

Bisfenolowi A w latach 2005-2009 poświęcono szereg badań, które wykazały, że isnieje duże ryzyko dla człowieka użytkującego przedmioty wykonane z BPA. Naukowcy są zdania, że BPA jest substancą wysokotoksyczną, rakotwórczą i stanowiącą przyczynę silnych zaburzeń hormonalnych. Nie dowiedziono jednak, jakie stężenie BPA  szkodzi konsumentom. Stąd Unia Europejska z poparciem większości krajów członkowskich zdecydowała się wprowadzić zakaz stosowania BPA, na razie tylko w butelkach dla niemowląt.

Biofenol wykorzystywany jest również do produkcji plastikowych opakowań do żywności, folii do żywności czy butelek do napojów.