Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Celnik jak tajny agent

Niedługo wejdzie w życie nowe rozporządzenie do ustawy hazardowej ws. nowych uprawnień. Na jego mocy odatkowe obowiązki dostanie Służba Celna.

Do tej pory do zadań celników należą tropienie nielegalnego alkoholu i wyrobów tytoniowych bez akcyzy, badanie legalności oleju opałowego czy pobór podatku należnego z tytułu importu towarów. Teraz do zadań priorytetowych będą należały działania wykrywające i eliminujące piractwo programów komputerowych i muzyki, a także nielegalny obrót antykami.

W trosce o jak najskuteczniejsze działanie, rząd nadał im nowe uprawnienia. Funkcjonariusze celni będą mogli podsłuchiwać, nagrywać i obserwować potencjalnych przestępców w miejscach publicznych. Daje im to takie same możliwości jak pracownikom ABW, CBŚ i CBA.

Dodatkowo w podejmowaniu decyzji dyrektor izby celnej ma wolną rękę w wydawaniu decyzji, nie musi występować o nakaz do sądu. Służba Celna będzie działała więc indywidualnie – będzie prowadziła śledztwo, gromadziła dowody, wydawała wyroki, karała i pobierała podatki. Tym samym dołączy do i tak już sporego grona spec służb w Polsce.