Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Cena cukru. Znów do góry?

Wielu z nas ma jeszcze w pamięci galopujące w górę ceny cukru sprzed kilku miesięcy. Czy grozi nam powtórka scenariusza, czy może koncerny kontrolujące rynek cukru tym razem wykażą się rozsądkiem?

To możliwe, jednak tym razem podwyżka nie uderzy bezpośrednio w konsumentów cukru. Ucierpieć mogą natomiast firmy, które wykorzystują go w swoim procesie produkcyjnym, na przykład te działające w przemyśle spożywczym. Jedna z nich otrzymała na przykład propozycję rocznego kontraktu uwzględniającego stawkę 800 euro za tonę cukru, podczas gdy jeszcze rok temu za tę samą ilość cukru musiała zapłacić zaledwie 500 euro.

Nowe ceny są zaporowe dla producentów i wywołują ich zdecydowany sprzeciw. Wzrost cen cukru wymusi na wielu firmach podniesienie cen gotowych wyrobów, a więc pośrednio uderzy także w konsumentów. Właściciele przedsiębiorstw produkujących napoje, słodycze i jogurty obawiają się, że wyższe ceny żywności mogą zniechęcać klientów do kupna ich towarów.

Pozostaje nam tylko liczyć na zdrowy rozsądek koncernów kontrolujących rynek cukru w naszym kraju. Nie da się ukryć, że w dłuższej perspektywie kosmiczne ceny cukru prawdopodobnie uderzą także w nich. Jak do tej pory koncerny nie widzą jednak problemu twierdząc, że proponują konkretne ceny cukru, jednak nikomu ich nie narzucają.