Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Czas na inwestycje

Odłożone pieniądze warto zacząć pomnażać. Jeśli jest to kwota większa niż 5 tysięcy opłaca się nam założyć lokatę bankową, a mniejsze oszczędności warto ulokować w obligacje Skarbu Państwa.

Jak głosi hasło obligacji państwowych to „pewny zysk bez ryzyka”. Obligacje te są formą pożyczki, jaką kupujący udziela Skarbowi Państwa. Mało prawdopodobne jest, aby Państwo zbankrutowało, w odróżnieniu od banków, które może i oferują korzystne oprocentowanie lokat, ale nie są tak bezpieczne.

Pewny i gwarantowany zysk otrzymamy wykupując obligacje dwuletnie, oznaczone symbolem DOS. Ich oprocentowanie jest stałe i wynosi obecnie 4 procent w stosunku rocznym, a jedna obligacja to koszt stu złotych. Skarb Państwa emituje również obligacje trzy, cztero i dziesięcioletnie, które mają zmienne oprocentowanie. Zysk z takiej lokaty zależy od poziomu inflacji w kraju i nie jest tak łatwy do wyliczenia, więc na początku warto skupić się na tych dwuletnich.

Zaletą obligacji jest również to, że w przypadku, gdy będziemy zmuszeni je sprzedać przed terminem np. dwa miesiące po ich zakupie, możemy być pewni, że na pewno dostaniemy pieniądze takie, jakie zainwestowaliśmy, otrzymamy też wypracowany zysk pomniejszony o opłatę wskazaną w liście emisyjnym.

Obligacje Skarbu Państwa możemy kupić w placówkach PKO BP lub w tym banku zamówić je drogą elektroniczną. Możliwe jest też złożenie zamówienia telefonicznie pod numerem 801 310 210 lub na stronie internetowej www.zapup.obligacjeskarbowe.pl. Należy pamiętać, że dochody z odsetek od obligacji oraz z lokat bankowych są oprocentowane. Stawka ta wynosi dziewiętnaście procent.

The following two tabs change content below.

Majka

Ostatnie wpisy Majka (zobacz wszystkie)