Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Dotacje unijne dla firm – jest coraz mniej funduszy!

Fundusze na dotacje dla firm w latach 2007-2013 szybko się kurczą! Ten rok może być ostatnim, jeśli chodzi o wsparcie finansowe przedsiębiorstw. Kto jeszcze może liczyć na dofinansowanie?

Lata 2009 i 2010 były bardzo dobre, jeśli chodzi o możliwości starania się przedsiębiorców i przyszłych przedsiębiorców o dotacje z UE, niestety kwoty wydane w ubiegłych latach drastycznie zmniejszyły cała pulę, jaką Polska miała do rozdysponowania aż do roku 2013. Efektem tego stanu jest jedynie 1,6 mld złotych pozostałych na dotacje dla firm – na pierwszy rzut oka wydaje się, że to wiele, ale w samym tylko roku ubiegłym firmy dostały aż 5 mld złotych, więc kwota na rok obecny to ledwie ¼ ubiegłorocznej.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zamierza rozdać te pieniądze łącznie w 12 konkursach dla firm, przy czym największe szanse na otrzymanie dotacji będą miały małe i mikroprzedsiębiorstwa, które chcą rozwijać biznes elektroniczny (e-biznes), zarządzanie własnością intelektualną itd. Na pieniądze mogą też liczyć Ci, którzy składają wnioski o pomoc w wejściu na giełdę. Prawdopodobieństwo, że w tym roku wydamy wszystkie pieniądze na dotowanie firm jest ogromne – więc rok 2012 i 2013 będą firmową „posuchą” w oczekiwaniu na kolejny przydział unijnych funduszy. Wnioski o uzyskanie tych pieniędzy, które pozostały będą przyjmowane zgodnie z zasadami konkursów: do końca roku lub do wyczerpania narzuconej przez dany urząd granicy.