Gdzie chcieliby pracować absolwenci?

Współczesny absolwent – jakiej pracy szuka, co go ciekawi i czego wymaga od przyszłego pracodawcy? Jakie są aktualne oczekiwania studentów kończących uczelnię, a realia rynku pracy.

Chęć pracy w znanej firmie, zarobki powyżej 4000 zł, renoma pracodawcy, a może zaplecze socjalne z prawdziwego zdarzenia? Czego chcą od pracy dzisiejsi absolwenci studiów wyższych, za czym się rozglądają i co jest dla nich ważne? Najnowszy raport „Pierwsze kroki na rynku pracy” pokazał na znów zmieniający się obraz polskich absolwentów, którzy właśnie zaczynają zasilać rynek pracy.

Co jest ważne dla młodego człowieka:

  • Renoma firmy, jej prestiż w mediach, działania społeczne (80% studentów!)
  • Równowaga między życiem zawodowym i życiem prywatnym pracownika (27% studentów)
  • Możliwość rozwoju – częste szkolenia służbowe, powiększanie kwalifikacji, wyjazdy integracyjne połączone z ciekawymi wykładami, rozwój, który nie ma ograniczeń
  • Wysokość wynagrodzenia (punkt ważny dla ponad 32% studentów)
  • Nienaganna opinia firmy

Ponad 70% studentów twierdzi również, że zmieniłoby miasto zamieszkania w Polsce, gdyby miało szansę na ciekawą pracę, a ponad 57% jest gotowych z tego samego powodu wyjechać za granicę.

Do zatrudnienia w konkretnej firmie skutecznie zniechęcają ich złe opinie znalezione na internetowych forach oraz zasłyszane bezpośrednio od znajomych, przyjaciół lub rodziny, która kiedyś w danym przedsiębiorstwie pracowała. Co ważne: wraca moda na pracę w korporacjach – studenci zdecydowanie unikają małych, rodzinnych firm, w których widzą niskie szanse dla własnego rozwoju.