Ile książek jest na świecie?

Literacki dorobek człowieka wydawał się do tej pory nieograniczony. Począwszy od manuskryptów, hieroglifów wytłaczanych na sarkofagach aż do dzisiejszych książek. Google pokusił się o jego zliczenie!

Ile książek mamy na świecie? Według najnowszych doniesień Google’a to prawie… 130 milionów wydań!  Oczywiście dokładna liczna, czyli 129 864 880 obejmuje wyłącznie książki wydane w czasach nowożytnych (nie ma chyba śmiałka, który zdecydowałby się liczyć wcześniej przekopując zwoje egipskiego papirusu, babilońskich kodeksów czy perskich spisów historycznych).

Jak Google doszedł do magicznej liczby prawie 130 milionów książek?
Po pierwsze przyjął, że każde wydanie 1 książki to osobna książka (a więc wszystkie znane wydania Kamasutry opatrzone innym wstępem, i komentarzami uznano za osobne książki). Po drugie pod uwagę wzięto nie tylko numery ISBN książek, ale również te, które nadaje im Biblioteka Kongresu – tzw. WorldCat.

Oczywiście, hitowy wylicznik firmy Google jest nieaktualny już w momencie pisania tego artykułu – wiadomo bowiem, że każdego dnia na świecie wydawane są kolejne pozycje i to w ilościach znacznie przekraczających błąd statystyczny. Niemniej jednak, na uwagę zasługuje zarówno próba zliczenia wszystkich książek świata jak i ciekawy algorytm, który w tym celu zastosowano.