Jakie wybrać studia, by znaleźć pracę…?

Niektórzy z nas od dziecka wiedzą kim chcą być w przyszłości, jaki wykonywać zawód i jaką ścieżkę kariery obrać. W czasach obecnych jest na tyle trudno, że nie każdy kierunek studiów zapewni pracę.

Czym zatem się kierować wybierając studia, aby nie dołączyć do ogromnego grona wykształconych bezrobotnych? Co roku szereg uczelni otwiera nowe kierunki, dzięki którym mamy szansę zdobyć unikalny, poszukiwany zawód.

W roku 2010 swoje oferty rozszerzył Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka. Uczelnie te oferują wiele nowych kierunków, takich jak: agrochemia, bioinformatyka, logopedia kliniczna i ogólna, etnologia i wiele, wiele innych. Jak wybrać „swój” kierunek?

Przede wszystkim należy kierować się pasją, ponieważ wybieramy coś, co będziemy robić całe życie – musimy więc to lubić i oddawać się temu w dużej mierze. Bo co z tego, że zostaniemy dobrze opłacanym dentystą, jeżeli praca jest dla nas katorgą i od zawsze marzyliśmy o wykładaniu nauk humanistycznych?

Pamiętajmy, że równocześnie z nami dyplom odbiera kilkadziesiąt bądź kilkaset osób o tej samej specjalności. Warto więc korzystać z dodatkowych szkoleń i fakultetów, ponieważ wszystkie certyfikaty, dyplomy i zaświadczenia z pewnością będą stanowić motyw przewodni dla potencjalnych pracodawców podczas wyboru kandydata na dane stanowisko pracy.