Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Indywidualny paszport dla dziecka obowiązkowy

Indywidualny paszport dla dziecka obowiązkowy

Od dzisiaj każde wyjeżdżające za granicę dziecko musi mieć własny paszport. Dotychczas mogło podróżować na podstawie wpisu do paszportu rodzica. Z inicjatywy Komisji Europejskiej dotyczącej dokumentów podróży, przepisy się jednak zmieniły i nie będzie to już możliwe.

Od 26 czerwca 2012 roku dziecko będzie mogło podróżować tylko wtedy, jeśli będzie miało swój własny dokument. Od dzisiaj wpisy w paszportach rodziców tracą ważność i na ich podstawie, dziecko nie przejdzie kontroli granicznej. Nowe przepisy mają zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania najmłodszych i zminimalizować ryzyko nielegalnego przekraczania granic przez dzieci.Warto zaznaczyć, że dzieci przebywające w tym czasie poza granicami kraju, bez przeszkód będą mogły do niego wrócić na starych zasadach. Dzieci podróżujące w strefie Schengen nie muszą mieć paszportu, tak jak dorosłym, wystarczy im dowód osobisty.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest przygotowane na wzmożony napływ wniosków paszportowych w najbliższym czasie. Zapowiada, że choć oczekiwanie na dokument trwa standardowo 30 dni, paszporty dzieciom będą wyrabiane szybciej, priorytetowo w najkrótszym możliwym terminie, z uwagi na nieutrudnianie planów wakacyjnych.

Jakie paszporty obowiązują dzieci?

  • Paszport tymczasowy – dokument ważny jest rok i wydawany jest dla dzieci do 5 roku życia. Częstotliwość wymiany dokumentu jest związana z tym, że małe dziecko bardzo szybko się zmienia, a paszport musi być wiarygodny. Koszt jego wyrobienia to 30 zł.
  • Paszport biometryczny – ważność jest uzależniona od wieku dziecka – od 5 do 13 lat paszport obowiązuje 5 lat, dziecku powyżej 13 roku życia wydawany jest na 10 lat. Opłata za dokument wynosi 70 zł, a do lat 13 – 30 zł.

Rodzice, którzy chcą wyrobić dokument podróżny dziecku, muszą oboje się na niego zgodzić, osobiście w organie paszportowym. Wniosek paszportowy dziecka musi być opatrzony podpisami obojga. Podobnie jest z odbiorem dokumentu w urzędzie. Może to zrobić jeden z rodziców posiadający pisemną zgodę drugiego poświadczoną notarialnie lub przez pracownika organu paszportowego.