Kolejna misja na Marsa

misja na Marsa - InSight

cosmobc (Flickr)

Łazik Curiosity dopiero co rozpoczął badanie powierzchni Czerwonej Planety, a NASA już ogłosiła projekt kolejnej wyprawy na Marsa. Misja InSight rozpocznie się w marcu 2016 roku.

Pod koniec 2016 roku nastąpi lądowanie InSight na powierzchni Marsa. Tym razem, w odróżnieniu od Curiosity i Opportunity, nie będzie to łazik, ale stacjonarny lądownik. Wyposażony w szereg geodezyjnych urządzeń, będzie miał za zadanie przeprowadzić szereg badań geofizycznych. Ich wynik będzie nie tylko źródłem wiedzy o Marsie, ale też być może pozwoli zrozumieć procesy kształtowania się skalistych planet w Układzie Słonecznym. Dzięki temu poszerzy się również nasza wiedza o Ziemi.

Mars wydaje się idealny do przeprowadzenia tego typu badań. Ze względu na mniejszą aktywność geologiczną, w jego budowie znajdziemy kompletny zapis procesu formowania się skalistej planety.

W InSight zostanie zastosowana technologia analogiczna do sprawdzonej w misji Phoenix. Lądownik będzie prowadził badania przez dwa lata, w tym czasie wykonując odwiert na głębokość około 5 metrów.

[źródło informacji: nasa.gov]

The following two tabs change content below.