Jak wygląda budowa wrocławskiego Sky Tower?

Wieżowiec Sky Tower to jedna z najbardziej imponujących budowli, które powstają we Wrocławiu. Plany jego budowy zmieniały się kilkukrotnie. Jaki będzie ostateczny efekt?

Wieżowiec stanie na działce o powierzchni blisko trzech hektarów usytuowanej w centrum Wrocławia. Będzie widoczny z każdego punktu miasta. Koszt zrealizowania inwestycji szacowany jest na 400 mln złotych. 25 proc. tej sumy ma wyłożyć z własnych pieniędzy milioner Leszek Czarnecki, na pozostałą część chce uzyskać kredyt od konsorcjum bankowego.

W 2007 r. z planowanych 200 metrów wieżowiec urósł o kolejne 17 metrów, czyli cztery piętra. Zmieniła się też jego stylistyka. Teraz wieżowiec ma być w większej części szklany. W 2008 r. wbudowano kamień węgielny pod Sky Tower. Wieżowiec znowu urósł, tym razem do 258 m, stając się tym samym najwyższym budynkiem w Polsce.

W listopadzie 2008 r. przyszłość Sky Tower stanęła pod znakiem zapytania. Budowa została wstrzymana w związku z kryzysem. W 2009 wznowiono ją, jednak budynek miał mieć już tylko 178 m.

Według najnowszych doniesień budynek ma być wyższy. W chwili obecnej mówi się o tym, że ma osiągnąć wysokość 212 m i 50 pięter. Zrezygnowano też z iglicy, która miała znaleźć się na jego szczycie. Zgodnie z planem budowa ma się zakończyć przed Euro 2012.