Kosmetyki testowane na zwierzętach poza UE

Kosmetyki testowane na zwierzętach poza UE

Obrońcy praw zwierząt mają dziś wreszcie powód do świętowania. Od 11 marca 2013 w całej Unii Europejskiej obowiązuje pełny zakaz obrotu kosmetykami, które są testowane na zwierzętach. Choć opóźnione o 4 lata – przepisy w końcu weszły w życie.

Choć testowanie kosmetyków na zwierzętach jest zabronione na terenie Unii Europejskiej już od 2004 roku, to dopiero dzisiaj można mówić o triumfie praw zwierząt. Od dzisiaj na unijnym rynku funkcjonuje całkowity zakaz importu i sprzedaży kosmetyków, przy produkcji których wykorzystuje się eksperymenty na zwierzętach, do obrotu niedopuszczone będą kosmetyki, których choćby niewielkie składniki opierały się na takiej metodzie testowej.

Takie radykalne posunięcie Komisji Europejskiej to cios dla koncernów kosmetycznych, które do badań wykorzystywały zwierzęta. Obecnie wiele testów można przeprowadzić wyłącznie taką metodą. Dlatego, by zapobiegać uwstecznianiu się procesów badawczych, Unia Europejska ma wyodrębnić źródła finansowania innowacyjnych technik, które mogłyby, równie skutecznie, zastąpić testy na zwierzętach. UE będzie jeszcze silniej niż do tej pory wspierać badania naukowe rozwijające przemysł kosmetyczny.

Mimo licznych kampanii na rzecz ochrony praw zwierząt wciąż wiele, często bardzo dobrze znanych firm decyduje się na wykorzystanie zwierząt w testach laboratoryjnych. Sytuację monitoruje organizacja PETA, która opracowuje raporty dotyczące udziału firm w tym okrutnym procederze.