Kto zdobędzie miliard euro dotacji?

Mld euro to ogromna suma. Dotacje o takiej wysokości dostanie 1 z 6 jednostek naukowo-przemysłowych pracujących nad technologiami komputerowymi opartymi na grafenie i zajmującymi się symulacją mózgu.

Wszystkie jednostki biorące udział w zmaganiach o otrzymanie dotacji łączy charakter pracy. Ich działania mają na celu usprawnienie medycyny, ale też podniesienie komfortu ludzkiego życia.

Aby uzyskać taki rezultat, naukowcy wykorzystują najnowocześniejsze osiągnięcia techniczne, a w tym symulacje komputerowe oraz współczesną elektronikę. Wśród walczących o nagrodę znajduje się m.in. projekt Guardian Angel. Miałby on działać w oparciu o czujniki kontrolujące parametry ludzkiego organizmu. W razie zagrożenia zdrowia czy życia, czujniki te, połączone z siecią telekomunikacyjną, samodzielnie wzywałyby pomoc.

Istotną kwestią jest fakt, że czujniki nie potrzebowałyby dużo energii, a w dużym stopniu czerpałyby ją z promieni słonecznych bądź też z ruchów użytkownika. Podobną tematyką zajął się zespół „The Human Brain Project”, który ma pomóc w stworzeniu całkowitej symulacji mózgu człowieka. W razie powodzenia, symulacja miałaby posiadać te same umiejętności, co prawdziwy mózg, czyli m.in. mogłaby się uczyć.

Kolejny projekt tworzy grupa Itrom Future of Medicine. Chce ona zbudować indywidualne, komputerowe modele ludzi.

Miałyby one pomagać w dobraniu odpowiednich form leczenia przy konkretnych przypadkach pacjentów. FuturICT to grupa, która chce stworzyć globalną sieć pomocną przy przewidywaniu zagrożeń i zapobieganiu kataklizmom.

Unijny program FET finansujący dwa najlepsze programy ma od 2013 r. przez 10 lat wypłacać im 100 mln euro rocznie na rozwój ich koncepcji.