Największe firmy świata – ranking Forbes’a z Chinami na czele

logo forbes

Magazyn Forbes opublikował niedawno ranking największych firm na świecie. Na liście Forbes Global 2000 znajdują się najpotężniejsze spółki publiczne funkcjonujące na naszym globie. Pochodzą one łącznie z 62 państw leżących w różnych częściach świata, aczkolwiek pierwsza dziesiątka należy głównie do Chin. Jeżeli chodzi o przychody, jakie łącznie odnotowały wszystkie spółki znajdujące się na liście Forbesa, to wynosiły one aż 38 bilionów dolarów! Same zyski sięgnęły natomiast poziomu 3 bilionów dolarów, przy czym aktywa były warte jeszcze 161 bilionów dolarów, a wartość rynkowa jednostek wynosiła ogółem 44 biliony dolarów.

Państwo Środka zdecydowanie przoduje w zestawieniu przygotowanym przez magazyn Forbes. To właśnie chińskie jednostki zajęły trzy pierwsze miejsce w rankingu, a w całej pierwszej dziesiątce było ich łącznie pięć. Już po raz drugi zwycięzcą okazał się pozostający pod kontrolą władz bank ICBC, który wygrał już po raz drugi. Także dwa kolejne miejsca należały do instytucji bankowych. Druga pozycja przypadła placówce China Construction Bank, a na najniższym stopniu podium znalazł się Chiński Bank Rolniczy, który przeskoczył na trzecie miejsce z pozycji ósmej uzyskanej przed rokiem. Kolejny chiński bank znalazł się na 9. miejscu. Był to Bank of China.

Zaraz poza podium znalazła się amerykańska spółka JP Morgan Chase, która jest uważana za jeden z największych holdingów finansowych na świecie. Piąta lokata przypadła amerykańskiemu holdingowi Berkshire Hathaway, którego działalność skupia się głównie na branży ubezpieczeń. Szóste miejsce przyznano kolejnej pochodzącej z USA spółce, ale tym razem paliwowej – ExxonMobil. Na dalszej pozycji znalazł się elektryczny General Electric, dla którego był to spadek o 3 pozycje. Za nim znalazł się finansowy Wells Fargo, a później wspomniany Bank of China. Dziesiątkę zamyka paliwowa spółka Petrochina.

Poza dziesiątką znalazły się natomiast holenderski koncern paliwowy Royal Dutch Shell, japońska, motoryzacyjna Toyota oraz Bank of America. Na 14. i 15. pozycjach znalazły się kolejno brytyjska spółka bankowo-finansowa HSBC oraz amerykański gigant elektroniczny – Apple. Do pierwszej dwudziestki trafiły jeszcze amerykańska spółka finansowa Citigroup, brytyjskie, paliwowe BP i kolejna paliwowa jednostka, lecz pochodząca z USA – Chevron. Ponadto, w pierwszej 20 zmieściły się jeszcze niemiecki Volkswagen i amerykańska sieć handlowa Wal-Mart.