Noga z gazu lub utrata prawa jazdy

Noga z gazu lub utrata prawa jazdy

Już niebawem szarża w terenie zabudowanym może skończyć się trwałą utratą prawa jazdy. To nowy pomysł Ministerstwa Transportu i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na walkę z kierowcami, którzy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego.

Kodeks drogowy w terenie zabudowanym zezwala na maksymalną prędkość 50 km/h w godzinach od 5:00 do 23:00 i 60 km/h w godzinach nocnych. Nie jest tajemnicą, że kierowcy niechętnie stosują się do takich ograniczeń i jeżdżą szybciej. Często dużo szybciej, powodując niemałe zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych uczestników ruchu i pieszych. Znajduje to potwierdzenie w policyjnych statystykach. Tylko w 2011 roku 43 proc. wypadków drogowych wynikało z nadmiernej prędkości. Ministrowie są przekonani, że to się zmieni, kiedy kierowcy będą świadomi konsekwencji. Za podwójne przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym, czyli odpowiednio 100 km/h i 120 km/h, mieliby stracić prawo jazdy.

To tylko jeden z punktów na długiej liście zmian, jakie szykowane są dla kierowców. Nowy projekt dokłada kolejne 160 fotoradarów, które pojawią się na drogach krajowych i 87 radiowozów wyposażonych w wideorejestratory, które dokumentowały będą nieprawidłowe zachowania kierowców. Sygnalizatory świetlne miałyby zostać wyposażone o nowoczesne urządzenia monitorujące kierowców, którzy nie zważają na czerwone światło. Do tego na ulicach ma się pojawić więcej funkcjonariuszy z drogówki. Wszystko po to, by do 2020 roku ograniczyć liczbę wypadków samochodowych ze skutkiem śmiertelnym o połowę.

Swoje dodaje także Komenda Główna Policji. W trosce o bezpieczeństwo na polskich drogach napisała projekt, który przewiduje czasowe odebranie prawa jazdy, na miesiąc lub nawet 3 miesiące. Skutkowałyby tym rażące naruszenia przepisów, jednak jakie konkretnie – tego nie wiadomo. Wiadomo jednak, że policjanci wzorowali się na zachodnich regulacjach prawnych. M.in. w Niemczech już przekroczenie prędkości o 30 km/h wiąże się z czasową utratą prawa do prowadzenia pojazdu.