Nowa nieruchomość czy modne ostatnio stare domy? Co wybrać?

Własne 4 kąty to podstawa egzystencji. Stąd podjęcie decyzji o zakupie mieszkania i domu poprzedzone jest wielomiesięcznymi analizami swoich możliwości finansowych i tego, co dzieje się na rynku.

Cudownie jest realizować swoje pragnienia. Również jeżeli chodzi o to, w jakim domu chce się mieszkać. Jak zwykle często ograniczeniem są tutaj po prostu pieniądze, bowiem najczęstszym sposobem zakupu nieruchomości jest kredyty hipoteczny, a jego uzyskanie nie jest proste.

Jednak coraz większej liczbie osób udaje się z jednej strony realizować marzenie o własnym domu, z drugiej zmieścić się w realnej dla siebie kwocie kredytu.

Sposobem na to jest zakup starego domu z lat 80-tych, 70-tyc, czy też 60-tych. Obecnie w branży nieruchomości obserwuje się powrót mody na zakup starych domów. Jednak decyzja o zakupie takiego domu musi być dobrze przemyślana, ponieważ oprócz kosztów samego zakupu domu należy jeszcze liczyć się z kosztami remontu, najczęściej generalnego remontu całego domu.

Ponadto koniecznie należy sprawdzić w przypadku bardzo starego budynku czy nie jest on wpisany na listę zabytków, ponieważ to powoduje, że każdy remont wymaga zgody wojewódzkiego albo miejskiego konserwatora zabytków. Remont takiego zabytkowego budynku jest nie tylko bardziej kosztowny od remontu zwykłego starego domu, ale i nastręcza konieczność ciągłych konsultacji i uzgodnień z odpowiednimi urzędami.

W sytuacji, gdy na zakup starego domu bierze się kredyt, bardzo ważny jest rzeczywisty stan budynku, ponieważ banki nie chcą dawać kredytów hipotecznych na nieruchomości w złym stanie technicznym.

Dopuszczalna jest jednak sytuacja, gdy kredytobiorca w ramach umowy kredytowej zobowiązuje się do remontu nieruchomości. To, że przy zakupie starego domu trzeba przejść przez różne instytucje i urzędu nie ulega wątpliwości. Jednak własny stary dom z klimatem dawnych czasów wart jest każdego wysiłku.