Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Zmarł Jack Trzmiel, twórca Commodore

Commodore 64

8 kwietnia ,w wieku 83 lat w szpitalu w Stanford, zmarł Jack Trzmiel, twórca legendarnej marki Commodore. Z pochodzenia Polak, urodził się w Łodzi. Jest jednym z tuzów historii komputerów osobistych.

Życie Jacka (Icka) Trzmiela nie było usłane różami. To nie tylko pionier branży, ale też człowiek, który swój sukces zbudował od zera.

Urodził się w 1928 roku w Łodzi. W 1939 roku wraz z rodziną trafił do getta w Bałutach, gdzie pracował w fabryce odzieży. W 1944 roku przetransportowano go do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, skąd, jako zdolny do pracy, został przeniesiony do obozu pracy niedaleko Hanoweru. W 1945 roku obóz ten został wyzwolony, a trzy lata później Trzmiel zdecydował się wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Tam zatrudnił się w armii, gdzie nauczył się naprawiać sprzęt biurowy.

Dzięki zdobytej w wojsku wiedzy w połowie lat 50. założył swoją firmę – Commodore. Początkowo produkowała ona maszyny do pisania, później kalkulatory, aby w końcu zająć się komputerami osobistymi. Model Commodore 64 okazał się ogromnym hitem. Sprzedano go w ok. 20 milionach egzemplarzy. Po skonfliktowaniu się ze swoją firmą, Trzmiel wykupił upadające Atari i z tej marki uczynił na długi czas największego konkurenta Commodore. Wynikiem tej rywalizacji było upowszechnienie się komputerów osobistych w domowym użytku.