Odchudzanie skuteczne z tłustym mlekiem

Jeśli mleko to tylko odtłuszczone, a najlepiej w ogóle go unikać – grzmi część dietetyków. Z drugiej strony pojawiają się argumenty o dobroczynnych właściwościach mleka, np. w procesie odchudzania.

Walka na argumenty przekonujące o zaletach i wadach mleka nie jest do tej pory rozstrzygnięta. Z jednej strony dietetycy przekonują, że organizm człowieka nie jest przystosowany do picia mleka, poza mlekiem matki, dlatego powoduje wiele skutków ubocznych. Zaraz jednak pojawiają się głosy, że mleko pite w rozsądnych ilościach nie szkodzi, a wręcz przeciwnie, jest bardzo korzystne dla organizmu.

Kolejne badania pokazują, że podczas odchudzania należy pić mleko i to nie to w wersji light, ale pełnotłuste, czyli zawierające 3,2% tłuszczu. Co prawda szklanka takiego mleka ma o ok. 40 kalorii więcej, niż odtłuszczonego, mimo to nie tuczy tak, jak mleko 0,5%. Skąd ta pewność?

Tę tezę potwierdzają badania, jakie przeprowadziła Susanne Ericsson ze szwedzkiej Akademii Sahlgrenska. Prowadziła je ona na grupie 120 ośmioletnich dzieci. Te, którym rodzice podawali tłuste mleko, były szczuplejsze o średnio 4 kg o tych dzieci, które regularnie piły mleko o niskiej zawartości tłuszczu. Co więcej druga grupa dzieci dostarczała organizmowi zbyt mało witaminy D, co prowadziło do jej niedoborów.

Oprócz tego, że tłuste mleko nie tuczy, jest też zdecydowanie zdrowsze. Przede wszystkim dlatego, że zawiera więcej łatwoprzyswajalnych witamin oraz wapń i kwas linolowy, które zapobiegają nowotworom. Poza tym kwas tłuszczowy zawarty w tłustym mleku przeciwdziała powstawaniu cukrzycy typu II. Chude mleko nie ma wartości odżywczych, ani nawet walorów smakowych.