Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Odsłona projektu „Obóz Solidarność”

Do 20 października w Madrycie prezentowany był projekt „Obóz Solidarność”. Przedmioty związane z historią naszego kraju w hiszpańskich realiach wyglądały niemalże egzotycznie.

Na wystawie zgromadzono stalowe domki, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były zamieszkiwane przez robotników ze stoczni. Grzegorz Klimka, autor projektu wykorzystał je do stworzenia wyjątkowej przestrzeni artystycznej, stanowiącej doskonałe tło dla pozostałych eksponatów. Domki, przeznaczone do zezłomowania zyskały drugie życie.

W czasie turnee po Europie pięć z nich będzie tworzyło obóz, w którym będą odbywały się różnego rodzaju spotkania i dyskusje. Dodatkowo każdy z domków będzie miał swoją indywidualną funkcję. Jeden z nich będzie stanowił rezydencję polskich artystów, w innym były prezentowane prace artystów lokalnych z kolejnych miast, w których zatrzymał się Obóz Solidarność.

„Obóz Solidarność” będzie kolejno rozbijany w różnych miastach Unii Europejskiej. Domki, które go tworzą zostały zmodyfikowane tak, by ich transport nie sprawiał trudności. Ich podróż ma być okazją do wymiany doświadczeń i opinii.

Autor projektu ma nadzieję, że lokalni artyści i performerzy będą włączali się w projekt na każdym z wielu przystanków obozu, wnosząc do niego nieco własnego kolorytu i różnorodności.