Okulary ajurwedyjskie – sposób na ćwiczenie oczu

Wady wzroku są coraz powszechniejsze. Ich powstawaniu sprzyja tryb życia wymuszający używanie oczu sprzeczne z ich konstrukcją. Godziny wpatrywania się w monitor mają destruktywny wpływ.

Czy można temu przeciwdziałać? Współczesna medycyna radzi sobie z problemem albo stosując szkła korekcyjne, albo przeprowadzając operację. Jedna i druga metoda ma swoje minusy. Przede wszystkim pierwsza nie likwiduje wady, a druga jest kosztowna i grozi powikłaniami. Chorym w sukurs niespodziewanie przychodzi Ajurweda. To staroindyjski system medycyny, w ramach którego opracowano między innymi okulary ajurwedyjskie. Trafiły one do Polski w latach 90. Od tego czasu zyskują na popularności. Są naturalnym sposobem poprawy wzroku, znanym od tysiącleci (kiedy to w Indiach zastępowały znane nam dzisiaj okulary korekcyjne). Według zwolenników działają na krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność oraz wczesne etapy zaćmy.

Okulary ajurwedyjskie to okulary bezsoczewkowe. Oznacza to, że w oprawkach nie są zamontowane szkła korekcyjne. Zastępują je nieprzezroczyste przesłony, w których umieszczono mnóstwo drobnych otworków. Strukturą przypomina to durszlak. Dzięki temu, że nie ma tu szkieł, nie ma też dioptrii ani innych parametrów. Oznacza to, iż okulary są uniwersalne – ten sam typ mogą stosować osoby z różnymi rodzajami i poziomami wady wzroku.

Używanie okularów ajurwedyjskich wymaga przyzwyczajenia. Na początku patrzenie przez nie najprawdopodobniej będzie męczyło (to znak, że oczy się ćwiczą!). Zaleca się więc, aby ich stosowanie wdrażać stopniowo, nie nadwyrężając oczu. Poprawa widzenia będzie występowała podczas noszenia okularów oraz przez chwilę po ich zdjęciu. Jednak czas ten, o ile będziemy systematyczni w ćwiczeniu, będzie się wydłużał i może się zamienić w trwałą korekcję. Zauważalne efekty notuje się już po kilku tygodniach (5-6).

Docelowy czas używania okularów to około 3 godzin dziennie. Nosimy je podczas codziennych czynności, krzątania się po domu, czytania, oglądania telewizji czy korzystania z komputera. Nie można jednak używać ich w sytuacjach, gdy niezbędne jest szerokie pole widzenia np. jadąc samochodem lub prowadząc inny pojazd, także podczas pracy z narzędziami takimi jak piły, frezarki, szlifierki itp.

Aby zrozumieć, jak działają okulary ajurwedyjskie, trzeba zapoznać się z mechanizmem widzenia. Oko funkcjonuje w ten sposób, że promień światła odbity od obserwowanego obiektu przechodzi przez rogówkę, a następnie soczewkę. Mają one taką geometrię, iż ogniskują go na plamce żółtej, czyli receptorze. Jeżeli jednak uległy odkształceniu, załamują światło w nieodpowiedni osób i uzyskany obraz jest niewyraźny. Na tym polegają najpopularniejsze wady wzroku:

  1. Krótkowzroczność – światło jest skupione przed plamką.
  2. Dalekowzroczność – światło jest skupione za plamką.
  3. Astygmatyzm – nierówności rogówki lub soczewki powodują, że promienie światła przecinają się w różnych punktach.

Tradycyjna medycyna koryguje to stosując odpowiednie soczewki (kontaktowe lub okularowe), które modyfikują promień. W ten sposób zdejmują z oka część pracy i powodują jego „rozleniwienie”. Niekonwencjonalna medycyna próbuje działać odwrotnie – chce przywrócić oku normalną funkcję poprzez zmuszanie go do pracy, a tym samym wzmacnianie. Powszechnie stosowana jest metoda ćwiczeń (np. system dr. Batesa). Jej mankament to wymóg systematyczności i regularnego poświęcania rehabilitacji czasu, około godziny dziennie. Okulary multiprzesłonowe usuwają ten problem, ponieważ wymuszają wzmożoną pracę oka podczas codziennych czynności. Na leczenie nie trzeba więc rezerwować oddzielnego miejsca w swoim napiętym grafiku. Okulary wielootworowe poprzez wymuszanie ruchliwości oka trenują mięśnie soczewki, zwiększają więc stopień akomodacji.

Zgodnie z powyższym, istota działania okularów ajurwedyjskich polega na tym, że ograniczając widzenie peryferyjne, stymulują ruchliwość oczu. Przywracając ich normalne funkcjonowanie, które jest zaburzone stosowaniem soczewek korekcyjnych, długotrwałym wpatrywaniem się w tekst lub ekran monitora i telewizora. Dzięki temu również poprawia się ich ukrwienie, efektem czego jest zlikwidowanie efektu zmęczenia. Okulary ajurwedyjskie są więc doskonałym sposobem na zregenerowanie oczu po ciężkim dniu pracy, pozwalają pozbyć się bólu i przywracają ostrość widzenia.

 

Jeśli interesuje Cię medycyna niekonwencjonalna, koniecznie przeczytaj artykuł „Witamina B17 – lekarstwo na raka?”.