Raport: Apple najbardziej innowacyjną firmą świata

Apple

Raport Boston Consulting Group „50 najbardziej innowacyjnych korporacji świata 2014” jednoznacznie wskazał, że pod względem innowacyjności Apple nie ma sobie równych. Czym firma Steve’a Jobsa zasłużyła sobie na to miano?

Na I miejscu IX edycji raportu przedstawiającego 50 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw na globie znalazł się producent m.in. iPhona, iPoda, iPada, czyli marka Apple. Zasłużyła sobie na to międzynarodowym sukcesem, który w dużym stopniu odnosi, dzięki przejrzystej strategii działania. To ona powoduje, że z całej kadry pracowniczej wydzielony jest zespół pracujący wyłącznie nad opracowywaniem nowoczesnych projektów. Pracuje on praktycznie niezależnie od pozostałej grupy podejmowanej standardowe działania wynikające z charakteru firmy.

Dobra strategia zakłada także poszukiwanie różnych pomysłów, a nie skupianie się na jednym projekcie. Należy przy tym podkreślić, że takie poszukiwania wielokrotnie kończą się niepowodzeniem, ale jest ono ryzykiem wpisanym w tego typu działalność. Chcąc zainwestować w innowacyjność podmiotu, trzeba być świadomym, że część funduszy nie zwróci się. Mimo to eksperci podkreślają, że każda porażka jest dla firmy cenna, ponieważ staje się źródłem wiedzy, na której można bazować w dążeniu do dalszego rozwoju jednostki.

Dla innowacyjności firmy istotna jest również skuteczna współpraca zarówno z klientami, kontrahentami, jak i z uczelniami. To pozwala lepiej dostosowywać ofertę firmy do realnych wymagań rynku. Ważne jest, by prowadząc podmiot brać pod uwagę opinie odbiorców. Natomiast pomoc uczelni daje większy dostęp do badań naukowych, a do tego może zapewnić napływ nowych pracowników z wykształceniem dopasowanym do potrzeb przedsiębiorstwa.

Poza Apple w pierwszej dziesiątce znalazły się inne znane na całym świecie firmy działające w branży elektronicznej i komputerowej. Nie było to jednak zasadą. Dalsze miejsca zajęły Google, Samsung, Microsoft, IBM, Amazon, ale też motoryzacyjne Tesla czy Toyota. Nie zabrakło również Facebooka. Niestety wciąż wśród najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw brakuje jednostek pochodzących z Polski. Niemniej jednak w raporcie znalazły się wskazówki dotyczące rozwoju innowacyjności, z których rodzime firmy mogą skorzystać, by w przyszłym roku poprawić swoją pozycję.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.