Rolnik poprowadzi firmę z dotacji unijnych

Rolnicy którzy planują założenie własnej działalności gospodarczej, ale nie mają na to dostatecznych funduszy mogą skorzystać z unijnych dotacji. Do 100 000 zł na własną firmę.

Na założenie jakiej firmy Unia Europejska da rolnikom dofinansowanie? Przede wszystkim na handel hurtowy lub detaliczny związany z rolnictwem, opiekę nad dziećmi, handel i naprawy maszyn rolniczych i innych urządzeń wykorzystywanych na wsi oraz popularną w ostatnich latach agroturystykę.

Kolejki rolników już ustawiły się pod ARiMR. W pierwszym dniu przyjmowania wniosków i biznesplanów wpłynęło ich od zainteresowanych dotacją rolników już ponad 2,2 tysiące. Kolejni chętni muszą liczyć się z koniecznością zapisywania swoich wniosków na listę kolejkową, bo bez niej dostanie się do siedziby urzędu jest niemal niemożliwe.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 zakłada tzw. różnicowanie w kierunku działalności rolniczej, dzięki temu firma zakładana przez rolnika nie musi być ściśle związana z jego branżą. W związku z tym ARiMR przyjmowała również wnioski na biznes pozarolniczy. Zyskać można wiele – bo prawie 100 000 zł na jedną firmę, przy czym warto wiedzieć, że sama Lubelszczyzna ma do rozdania blisko 97 mln złotych, więc pieniędzy dla chętnych, którzy opracują wzorowy biznesplan z pewnością nie zabraknie. Sam resort rolnictwa zwiększył całkowitą pulę środków do wykorzystania, do astronomicznej kwoty 676,4 mln zł – jakie rozdzielono na wszystkie województwa.