Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

E-sąd zapowiada zmiany

E-sąd działający przy Sądzie Rejonowym w Lublinie funkcjonuje już od 15 miesięcy. To pierwsza i jedyna taka instytucja w kraju. Dlatego nie udało się uniknąć błędów.

Nadszedł jednak czas na zmiany. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, który miałby usprawnić działanie e-sądu i dać większe uprawnienia powodom. Dodatkowo ma być taniej i jeszcze szybciej.

Obecnie sprawy zgłaszane do elektronicznego sądu rozpatrywane są w przeciągu 14 dni – jak na polski wymiar sprawiedliwości to oszałamiające tempo. Już wkrótce nie dość, że sąd przyjmował będzie więcej spraw (od poczatku istnienia e-sąd przyjął 1,1 mln spraw i wydał 989 tys. prawomocnych wyroków), nawet najdrobniejszych, to będą one rozstrzygane w krótszym niż dotychczas terminie.

To nie koniec zmian. E-sądy będą zwalniały powodów z opłaty uzupełniającej do pozwu w przypadku wniesienia sprzeciwu. To rozwiązanie korzystne tym bardziej, że opłata wzrosła z 1,25 proc. do 5 proc. wartości sporu.

Powód na mocy postanowień dostanie też nową możliwość. Na etapie rozpoczęcia e-procedury będzie mógł zaznaczyć, że nie chce, by sprawa była kierowana do sądu w trybie papierowym. Obecnie dzieje się tak za każdym razem, kiedy w elektronicznym postępowaniu upominawczym nie można wydać nakazu, czego przyczyną jest brak przesłanek ku temu, brak adresu zameldowania pozwanego lub wtedy, kiedy nakaz zapłaty jest kierowany poza granice państwa. Jeśli jednak powód zdecyduje się na kontynuowanie sprawy w tradycyjnym sądzie (np. zgłosi sprzeciw do nakazu e-sądu), będzie mógł sam wybrać jego siedzibę.