Słodkie soki odchodzą do przeszłości

Unia Europejska dba o nasze zdrowie często bardziej niż byśmy tego chcieli. Tworzy zakazy i nakazy, które wpływają na nasze życie, odbierając mu często resztki przyjemności.

Tym razem chce pozbawić nas cukru. Na razie tylko w sokach i nektarach owocowych, ale to pewnie początek strategii w walce o zrównoważoną dietę Europejczyków. A wiadomo że zdrowe nie zawsze idzie w parze ze smacznym. Tak będzie i tym razem, bo soki całkowicie pobawione cukru będą po prostu kwaśne i cierpkie.

Pomysł Komisji Europejskiej znajdzie na pewno wielu zwolenników w Parlamencie Europejskim i plany zostaną wcielone w życie. W związku z tym producenci będą mieli całkowity zakaz dodawania cukru do 100-procentowych soków, teraz dopuszczalną normą jest 150g na litr napoju. Poza tym będą musieli ograniczyć słodzenie nektarów owocowych, a informacja o poziomie cukru będzie musiała być wyraźnie opisana na opakowaniu.

Szkodliwość cukru spożywanego w nadmiarze jest oczywista. Powstaje jednak pytanie, czy dzisiejsze soki są rzeczywistym zagrożeniem dla naszego zdrowia, tym bardziej że stanowią tylko jedną dziesiątą część napojów bezalkoholowych konsumowanych w Europie.