Unia temperuje operatorów komórkowych

Dobra wiadomość dla użytkowników telefonów komórkowych. Unia Europejska zapewnia, że już wkrótce operatorzy komórkowi nie będą mogli proponować wieloletnich umów.

Póki co Unia Europejska wymusiła na operatorach komórkowych umowy podpisywane z klientami na maksymalny okres 24 miesięcy. Nowe zasady obowiązywały będą już od maja. Co więcej wszyscy operatorzy w swojej ofercie będą musieli mieć abonamenty roczne. Prostsze ma być także przenoszenie numeru od jednego operatora do innego. Cały proces ma trwać niedłużej niż 24 godziny.

Dodatkowo Unia wymusiła na wszystkich operatorach europejskich większą dbałość o informowanie swoich użytkowników. Klienci będą mieli większą jasność, jeśli chodzi o szczegóły planów taryfowych. Poza tym operator będzie miał obowiązek złożenia precyzyjnego wyjaśnienia, jeśli rachunek przyjdzie większy niż spodziewany.

Takie zmiany są konieczne. Unii chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa konkurencji. Nie bez znaczenia są też interesy Europejczyków. Teraz żaden z nich nie będzie musiał czekać miesiącami do końca niekorzystnej umowy. Obecnie bowiem z roku na rok oferty opereatorów są coraz bardziej atrakcyjne. Część użytkowników nie może z nich korzystać, ponieważ za wcześniejsze zerwanie umowy z dotychczasowym operatorem grożą sankcje finansowe.