Wzrost płacy minimalnej uderzy w przedsiębiorców

Pracownicy mogą być zadowoleni, lecz przedsiębiorcy nie mają powodów do radości. Wzrost płacy minimalnej uderzy w jednych po to, by móc przynieść korzyści drugim. Jakie problemy dotkną pracodawców?

Minimalna stawka miesięczna dla pracownika ztrudnionego na umowę o pracę będzie wkrótce wynosiła 1500 zł. Oznacza to, że jednemu pracownikowi firma będzie musiała płacić rocznie o 1620 zł więcej niż dotychczas. Wbrew pozorom, jest to naprawdę duży wydatek.

Średnie przedsiębiorstwa zatrudniające, na przykład 7 osób muszą w tej sytuacji liczyć się z wydatkiem rzędu 11 tysięcy zł w ciągu roku. Choć teoretycznie, pracownicy powinni być zadowoleni z tych zmian, to jednak skutki makroekonomiczne będą niekorzystne, Jak zauważają ekonomiści, zwiększenie płacy minimalnej pogorszy sytuację przedsiębiorstw.

Najprawdopodobniej, wpłynie to na zmniejszenie zyskowności przedsiębiorstw. Poza tym, będą one redukowały liczbę pracowników, więc zwiększy się bezrobocie. Dodatkowo, w niektórych firmach pogłębi to problemy finansowe doprowadzając nawet do bankructwa.

Problemów nie odczują przedsiębiorcy zatrudniający pracowników wysoko wykwalifikowanych. Zazwyczaj ci podwładni i tak zarabiają więcej, zatem ta firma wcale nie musi zmieniać systemu płac. Natomiast nisko wykwalifikowani pracownicy, którzy zarabiają minimalną pensję, wymagają obowiązkowych podwyżek. Różnica miesięczna między obecną w przyszła stawką wynosić będzie 135,06 zł, co w przeciągu roku daje wspomniane 1620,72 zł. Dla przedsiębiorstw zatrudniających większą liczbę pracowników rzeczywiście może się to okazać ciosem.