Brazylia wyhoduje zmutowane komary

zmutowane komary

jon.hayes (Flickr)

Tytuł brzmi nieco jak element taniego horroru. Jednak to fakt i są powody do radości – zmutowane komary pozwolą walczyć z chorobą denga.

Horror szykuje się dla komarów. Gatunek tego owada zwany Aedes aegypti roznosi wirusa bardzo niebezpiecznej gorączki krwotocznej (denga). Naukowcy wpadli na pomysł, jak poradzić sobie z problemem epidemii – chcą hodować miliony zmutowanych komarów, których potomstwo nie będzie zdolne do rozmnażania się. Do ekosystemu ma trafić taka ilość zmodyfikowanych genetycznie samców, aby dwukrotnie przewyższyły liczebnie naturalną populację reproduktorów. Pomysłodawcy mają nadzieję, że dzięki temu błyskawicznie uda się ograniczyć ilość Aedes aegypti. Prognozy te potwierdzają przeprowadzone w dwóch regionach testy – populacja komarów spadła o 90% w ciągu zaledwie 6 miesięcy.

Na dengę zapada rocznie od 50 do 100 milionów ludzi. Póki co nie ma lekarstwa na tę chorobę – leczy się ją tylko objawowo. Brazylijscy naukowcy mają nadzieję, że ich pomysł pozwoli poradzić sobie z problemem. Do tego zapewniają, że metoda genetycznych modyfikacji jest dużo bardziej ekologiczna i bezpieczna niż dotychczas stosowane rozpylanie insektycydów.

[źródło: rmf24.pl]

The following two tabs change content below.