Tylko 3%: tylu Polaków pracuje zdalnie

praca zdalna

W dobie internetu praca zdalna nie jest już niczym zaskakującym. Niemniej jednak, w Polsce wciąż jest to mało popularna forma zatrudnienia. Statystyki wskazują, że tylko 3% polskich pracowników wykonuje obowiązki zawodowe elektronicznie. Dla porównania, w na terenie całego Starego Kontynentu w trybie zdalnym zatrudnionych jest 15% pracowników. Według dokładniejszych danych, co siódme polskie przedsiębiorstwo decyduje się na tworzenie stanowisk umożliwiających pracę w trybie zdalnym. Najczęściej są to firmy działające w branży IT, które na odległość zatrudniają księgowych i specjalistów ds. finansów. Ponadto, w ten sposób pracuje wielu programistów oraz grafików.

Mimo, że w porównaniu do innych europejskich krajów, odsetek Polaków pracujących zdalnie jest wciąż niewielki, to jednak rośnie grupa osób zdających sobie sprawę z tego, iż praca we własnym domu może być równie, a nawet bardziej efektywna, jak ta wykonywana w siedzibie firmy. Wielu pracodawców uświadamia sobie, że nie zawsze istotne jest dopilnowanie pracownika – liczy się to, jaki będzie efekt jego pracy, a w wielu przypadkach stała kontrola poczynań podwładnego nie jest konieczna.

Badania przeprowadzone przez IPSOS Mori wskazują, że 73% przedsiębiorstw zaliczanych do grona średnich i małych rzeczywiście zwraca uwagę na kwestię mobilności oraz pracy zdalnej. Ponadto 77% ankietowanych przyznało, że wykonywanie obowiązków w trybie zdalnym może korzystnie wpływać na uzyskiwane wyniki. Natomiast 65% firm, w których przeprowadzane były badania twierdzi, że korzysta z tzw. chmur obliczeniowych będących komfortową opcją dostępu do danych znajdujących się na firmowych serwerach. Chmury obliczeniowe, jak i rozbudowany system urządzeń elektronicznych sprawiają, że pracownicy mogą wykonywać powierzone im zadania nie tylko na stanowisku pracy, ale też w domu, w drodze do niego i w każdym innym miejscu.

Dzięki temu, pracownicy mają większą wygodę, są bardziej niezależni od pracodawcy, a dodatkowo, mogą dostosowywać godziny pracy do własnych potrzeb. Okazuje się, ze wbrew obiekcjom niektórych przełożonych, praca zdalna pozwala na większą kreatywność i naprawdę gwarantuje lepsze rezultaty końcowe. Dodatkowo, chmura obliczeniowa to też oszczędność. Szacuje się, że zmniejsza koszty prowadzenia firmy nawet o 20%.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.