Długi amerykańskie osiągnęły limit – ponad 14 bln dolarów

17 maja Stany Zjednoczone osiągnęły limit zadłużenia. Od tej pory nie mogą pożyczać pieniędzy. Oszczędności w budżecie wystarczy do 2 sierpnia, już planuje się podniesienie limitu zadłużenia.

W tej chwili limit długu publicznego USA wynosi 14,3 biliona dolarów. W ostatni poniedziałek sekretarz stanu Timothy Geithner poinformował w specjalnym liście, że limit ten został przekroczony. Od tej chwili państwo nie może pożyczać pieniędzy, między innymi sprzedawać obligacji. Republikanie i Demokraci muszą podjąć wspólnie decyzję co dalej. Wiadomo, że limit zadłużenia państwa będzie musiał zostać podniesiony.

Jak na razie Departament Skarbu zapewnia, że pieniędzy wystarczy do 2 sierpnia. Do tego czasu zostaną wstrzymane wpłaty do funduszu rentowego i emerytalnego przeznaczonego dla pracowników państwowych. Jeśli kryzys skończy się dobrze, kwoty te zostaną wyrównane.

Nikogo jednakże nie zaskakuje fakt, że limit zadłużenia publicznego trzeba podnieść, ponieważ dochodziło do tego od 1962 roku już 75 razy. Republikanie sceptycznie podchodzą do tego pomysłu, jednakże jeśli limit nie zostanie podniesiony, państwo po prostu zbankrutuje. Sekretarz porównuje tę sytuację do sytuacji zwykłego Amerykanina z kilkoma kredytami, wiedzącego, że nie wszystkie może spłacić.