Dotacje na e-biznes – wnioski do końca września

Już tylko kilka dni zostało na złożenie wniosku o dofinansowanie na e-biznes. W zeszłym roku zainteresowanie było ogromne – dzisiaj zdecydowanie słabsze. Zaostrzone rygory składania wniosków.

Ubiegłoroczna edycja działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka cieszyła się wielkim zainteresowaniem przedsiębiorców, choć nie obyło się bez kolejek i zarzutów o brak profesjonalizmu w organizacji składania wniosków i rozdzielania dotacji. W tym roku działanie 8.1, czyli dotacje na e-biznes to znacznie mniejsze zainteresowanie przyszłych biznesmenów, choć ze względu na zaostrzone rygory składania wniosków, może się okazać, że końcowy bilans ich wpłynięcia do komisji będzie większy niż na obecną chwilę. Do tej pory przedsiębiorcy złożyli ledwie 80 wniosków, ale ta liczba do 30 września może znacznie wzrosnąć.

Skąd takie opóźnienia? Przyczyna jest jedna: gotowe wnioski należy najpierw wypełnić na stronie internetowej PARP, a następnie je zarejestrować. Od tej chwili nie ma już najmniejszej możliwości ich skorygowania, więc przedsiębiorcy czekają na ostatnią chwilę w obawie, że jeśli coś im się przypomni, albo będą chcieli wniosek rozwinąć – to po jego rejestracji nie będą już mieli takiej możliwości. Zarejestrowanego wniosku nie można również wycofać i usunąć, a następnie złożyć raz jeszcze – wówczas system PARP odczytuje to jako złożenie kolejnego wniosku w tym samym naborze, a to może zdyskwalifikować przedsiębiorcę i jego projekt od razu na starcie.

Wszyscy planujący złożenie wniosku powinni wiedzieć, że absolutnie ostateczny termin jego rejestracji upływa 30 września i zgodnie z informacji przekazanymi przez PARP – nie będzie przedłużony.