Hamburgera nie popijaj kawą

Tłuste jedzenie z fast foodów już z definicji jest niezdrowe. Dokładając do niego kawę i słodycze serwujemy sobie trudną do strawienia mieszankę.

Jedzenie z fast-foodów, wysokonasycone tłuszcze i czerwone mięso po spozyciu zaburzają w organizmie metabolizm glukozy. Srawiają, że cukier utrzymuje się we krwi dłużej. Wypicie kawy z kofeiną po obfitym posiłku o wysokim indeksie glikemicznym, jeszcze bardziej utrudnia gospodarkę glukozy. To wyniki badań, jakie prowadzone były w Kanadzie na Uniwersytecie w Guelph.

W eksperymencie naukowym wzięło udział 10 zdrowych mężczyzn, których podzielono na dwie grupy. Pierwsza na pierwszy posiłek wypiła koktajl zawierający tłuszcze nasycone, a po 5 godzinach wypiła szklankę wody. Tłuszcze spowodowały u nich wzrost poziomu glukozy o 32 proc. Druga grupa mężczyzn swój koktajl z tłuszczów po pięciu godzinach popiła kawą z kofeiną. Następnie zmierzono im poziom glukozy. Okazało się, że był on dwukrotnie wyższy niż w grupie pierwszej.

To wnioski, które są wyjątkowo cenne. Tym bardziej, że długotrwałe utrzymywanie się cukru w organizmie jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ może doprowadzić do uszkodzeń wielu organów. Tłuste jedzenie popite kawą powoduje, że glukoza, w stężeniu wyższym nawet o 65 proc. od prawidłowego, utrzymuje się w organizmie nawet kilkanaście godzin.

W tym czasie dochodzi do poważnych zaburzeń gospodarki hormonalnej, ponieważ następują duże trudności w produkcji insuliny, która odpowiedzialna jest za transportowanie glukozy z krwi do komórek. Jeśli dieta oparata jest wyłącznie na jedzeniu typu fast-food oraz na używkach, których bazą jest kofeina, organizm wyastawiany jest na poważną próbę, której może nie przetrwać.

Badania kanadyjskich naukowców są cenną wskazówką dla chorych na cukrzycę. Oczywiście są oni świadomi, że kawa w ich przypadku nie jest wskazana. Teraz wiedzą jednak jakich połączeń należy kategorycznie unikać.