Magnez ważny dla zdrowia

Rola magnezu w organizmie – temat wraca jak bumerang. Wielu ludzi jest już przekonanych co do jego znaczenia, jednak lekarze nadal mają tendencję do lekceważenia tego pierwiastka.

Na problem zwraca uwagę Polskie Towarzystwo Magnezologiczne. Według nich znaczenie magnezu dla ludzkiego zdrowia jest dalece niedoceniane. Standardowo nie prowadzi się oznaczania jego poziomu w organizmie. Takie badania zdarzają się tylko sporadycznie, u hospitalizowanych pacjentów. Magnez, jeśli już jest zapisywany, to na wyczucie, w oparciu o symptomy, które zazwyczaj wiąże się z jego deficytem, takie jak chociażby drżenie mięśni czy nieregularna praca serca. Tymczasem odpowiedni poziom życiodajnego pierwiastka ma kluczowe znaczenie nie tylko dla funkcjonowania zdrowych ludzi, lecz także jest istotny przy wspomaganiu leczenia wielu chorób.

Wielu fachowców twierdzi, że z powodzeniem stosowało magnez przy nadpobudliwości. Dotknięci nią młodzi pacjenci nie wykazywali zmian pod wpływem żadnych metod psychologicznych, podczas gdy suplementacja diety magnezem przyniosła nieoczekiwanie szybkie efekty. Poza tym rola pierwiastka jest tym większa, że obecnie środowisko jest bardzo skażone ołowiem. Magnez pozwala usuwać go z organizmu, jednak musi występować w dużej ilości (właściwa proporcja wzlędem ciężkiego metalu to 25:1).

Odpowiedni poziom magnezu ma znaczenie dla wielu procesów zachodzących w ludzkim ciele. Dosyć wspomnieć, że aktywuje ponad 300 enzymów i reguluje przemianę wodno-elektrolitową. Tym bardziej niepokojące jest, że z przeprowadzonych w latach 2005-2006 badań wynika, iż niedobór pierwiastka ma być może ponad 70% młodzieży. Wynika to głównie ze źle skomponowanej diety, w której brakuje produktów takich jak kasza gryczana, orzechy, rośliny strączkowe i ciemne pieczywo.

The following two tabs change content below.