Marketing i SEO a Wikipedia

SEO i marketing a Wikipedia

Wikipedia – dla jednych symbol wolnej sieci i podstawowe źródło (obiektywnych?) informacji, dla innych… źródło dochodu. Społeczność internetowej encyklopedii wykryła, że dwóch wpływowych redaktorów zarabiało na działaniach public relations.

Żeby nie było wątpliwości, wyjaśniam – do działań PR redaktorzy ci używali właśnie Wikipedii. Ich wysoka pozycja w hierarchii tworzących encyklopedię umożliwiała im prowadzenie całkiem skutecznego marketingu.

Ujawniono dwa przypadki nadużyć:

  • Roger Bamkin oprócz bycia redaktorem Wiki, świadczy również usługi z zakresu konsultingu PR. Jednym z jego klientów były władze Gibrlaltaru. To zależne od Wielkiej Brytanii państwo było intensywnie promowane na głównej stronie Wikipedii – w ciągu miesiąca pojawiło się tam aż 17 razy (w sekcji „Did you know…”). Było to, obok Olimpiady, jedyny powtarzający się w tym miejscu temat.
  • Kolejny wpływowy redaktor, Maximilian Klein, współpracuje z Untrikiwiki, firmą, która oferuje usługi PR z wykorzystaniem Wikipedii. Firma na swojej stronie informowała m.in., że pozytywny wpis w internetowej encyklopedii jest potężnym narzędziem SEO i gwarantuje wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania.

Dla wrogów Wikipedii sprawa ta będzie „wodą na młyn”. W końcu krytykują encyklopedię za stronniczość, braki merytoryczne i ogólną amatorszczyznę. Jednak nie trudno zauważyć pozytywny wydźwięk zdarzenia, stawiający Wiki w korzystnym świetle – nadużycia zostały wykryte i ujawnione przez społeczność redaktorów, co świadczy o tym, iż ten model weryfikowania wiarygodności informacji jest skuteczny.

[źródło: di.com.pl]

The following two tabs change content below.