Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Saga „Zmierzch” – wampiry na topie

Saga Zmierzch

Saga „Zmierzch” to historia zakazanej i niebezpiecznej miłości młodej dziewczyny Belli i ponad stuletniego wampira – Edwarda. Autorką tego cyklu jest amerykańska pisarka – Stephenie Meyer. Już na długo przed premierą kinową pierwszej części „Zmierzchu” stał się on swoistym fenomenem kulturowym i napędzanym przez wielomilionową rzeszę fanów zjawiskiem społecznym.

Pomysł historii zwykłej nastolatki i wampira narodził się Stephenie Meyer we śnie, podczas którego bohaterowie jej cyklu leżeli na łące. Każda z czterech części „Zmierzchu” przyniosła tej autorce najwyższe miejsce na liście światowych bestsellerów. Co tak fascynującego opowiada S. Meyer, że przyciąga miliony czytelników?

Pierwszą częścią sagi jest nadający tytuł całemu cyklowi „Zmierzch”. Opowiada on o tym jak 17-letnia Bella Swan przeprowadza się do Forks, aby zamieszkać ze swoim ojcem Charliem. W niedługim czasie poznaje ona tajemniczego chłopaka o imieniu Edward. Dziewczyna dowiaduje się, że cała jego rodzina oraz on sam są wampirami żywiącymi się krwią zwierząt. Cullenowie (Edward, Carlisle, Esme, Alice, Rosalie, Jasper, Emmet) posiadają nadludzkie moce: ogromną siłę, poruszanie się z szybkością błyskawicy, czytanie w myślach i przewidywanie przyszłości. Mimo dzielących ich różnic, Edward i Bella stają się parą. Wkrótce do Forks przybywa trójka groźnych dla ludzi wampirów: Laurent, Victoria i James. Ten ostatni obiera za swój cel Bellę i podstępem zwabia ją w pułapkę. Dziewczyna wychodzi z tej opresji cało dzięki Edwardowi i jego rodzinie.

Druga część cyklu nosi nazwę „Księżyc w nowiu”. Fabuła rozpoczyna się od wyjazdu rodziny Cullenów z Forks. Dziewczyna popada w głęboką depresję spowodowaną rozłąką z ukochanym Edwardem. W końcu zaprzyjaźnia się ona z Indianinem – Jacobem Blackiem, który okazuje się być wilkiem (zmiennokształtnym). Jacob chroni Bellę przed polującą na nią wampirzycą Victorią. Wkrótce Bella zauważa, że kiedy grozi jej jakieś niebezpieczeństwo, to nawiedza ją postać Edwarda. Zaczyna więc igrać ze śmiercią. W tym samym czasie Alice Cullen ma wizję spadającej z klifu Belli. Edward myśląc, że jego ukochana popełniła samobójstwo, pragnie sprowokować najgroźniejszą rodzinę wampirów, czyli mieszkających we Włoszech Volturi. Chce tego dokonać poprzez obnażenie się w pełnym ludzi miejscu, a tym samym ujawnić swoją prawdziwą tożsamość (według Meyer wampiry migocą, świecą; ich skóra odbija światło, kiedy stoją w pełnym słońcu). W ostatniej chwili Bella zasłania ukochanego. Niestety Volturi i tak decydują się zabić Edwarda. Puszczają go wolno pod warunkiem obietnicy zmienienia Belli w wampirzycę.

Trzecia część sagi, czyli „Zaćmienie” opowiada o połączeniu się śmiertelnych wrogów (wilków i wapirów) przeciwko wciąż polującej na Bellę Victorii, której towarzyszy nowonarodzona grupa wampirów. Na dwa dni przed bitwą połączonej sfory Jacoba i klanu Cullenów przeciwko armii groźnej wampirzycy Edward oświadcza się Belli. Niedługo potem Jacob również wyznaje miłość dziewczynie, która jednak go odtrąca, będąc już narzeczoną wampira. Victoria wraz ze swoją świtą zostaje uśmiercona. Kolejną dobrą nowiną jest decyzja o rychłym ślubie Belli i Edwarda. Jacob nie mogąc znieść tego faktu, ucieka z Forks.

Czwarta część – „Przed świtem” rozpoczyna się ślubem Belli i Edwarda. Wkrótce na świat przychodzi ich córka – Renesmee. Podczas porodu Bella prawie traci życie, dlatego też, chcąc uratować ukochaną, Edward przemienia swoją żonę w wampira. Małżonkowie odkrywają, że ich dziecko posiada niezwykłe zdolności – potrafi pokazywać swoje wspomnienia oraz żądania za pomocą obrazów. Niestety jedna z wampirzyc, zauważając rosnącą w bardzo szybkim tempie Renesmee, zgłasza fakt jej narodzin do Volturi. Okazuje się, iż córkę Belli i Edwarda mylnie wzięto za niezgodne z prawem Volturi „nieśmiertelne dziecko”, będące zagrożeniem dla wampirów. Rodzina Cullenów zwołuje wampiry z całego świata, aby poświadczyły, iż Renesmee nie jest tego rodzaju dzieckiem. Volturi zauważają swoją pomyłkę i wycofują się z wcześniej podjętej próby zgładzenia Cullenów. Bella, Edward i Renesmee przenoszą się do pobliskiego lasu i prowadzą tam szczęśliwe oraz spokojne życie.

W wersji kinowej sagi „Zmierzch” wystąpili noszący dziś już status gwiazd kina młodego pokolenia tacy aktorzy jak: Kristen Stewart (Bella), Robert Pattinson (Edward), Taylor Lautner (Jacob). Pierwsza część cyklu doczekała się swojej premiery w 2008 roku, druga – w 2009 r., trzecia – w 2010 r., zaś czwartą podzielono na kolejne dwie, z czego pierwsza weszła do kin w 2011 roku, natomiast druga wyjdzie najprawdopodobniej w listopadzie 2012 r. Film w ciągu pierwszych trzech dni wyświetlania „Zmierzchu” zarobił ponad 70 milionów dolarów. Wszystkie części sagi o wampirze i jego ukochanej osiągnęły oszałamiające wyniki finansowe. Według widzów i jednocześnie fanów tej sagi kolejne ekranizacje cyklu są lepsze od poprzednich.

Fenomen zarówno książek, jak i filmów sagi „Zmierzch” polega na ukazaniu czystej, pięknej, wręcz idealnej miłości. Fascynują się nią przede wszystkim nastolatkowie (głównie dziewczęta), którzy również marzą o takim uczuciu i dlatego łatwo utożsamiają się z bohaterami tego cyklu. Ponadto wątek wampiryczny stał się ostatnimi czasy bardzo popularny i Meyer po prostu trafiła na odpowiedni czas.

Zwiastuny filmowej sagi „Zmierzch”

The following two tabs change content below.

Magdalena Warminska