Agencja ratingowa Fitch prognozuje rychłe bankructwo Grecji

Wydawać by się mogło, że plan ratunkowy dla Grecji uwolni ten kraj od wizji bankructwa. Okazuje się, że niekoniecznie. Według agencji ratingowej Fitch Grecji wciąż grozi bankructwo.

Prognozy te są oparte na wciąż niepewnej sytuacji finansowej Grecji. Potwierdza je również zef agencji Standard & Poor’s w Europie, Moritz Kraemer. Bardzo możliwe, że w niedługim czasie kraj nie będzie w stanie regulować swoich zobowiązań. Negocjacje z prywatnymi inwestorami w sprawie restrukturyzacji długu, które od jakiegoś czasu prowadziła Grecja stanęły w miejscu.

Grecy nie zgodzili się między innymi na wysokość oprocentowania obligacji, które miałyby zastąpić dotychczasowe zadłużenie Grecji. Mimo tak trudnej sytuacji, grecki premier Lucas Papademos, wciąż nie traci optymizmu. Przekonuje, że negocjacje z inwestorami z pewnością już niedługo zostaną wznowione i uda się im osiągnąć satysfakcjonujący wszystkich kompromis.

Specjaliści z agencji ratingowych nie podzielają optymizmu premiera. Okazuje się jednak, że nawet gdyby mimo wszelkich trudności Grecji udało się osiągnąć konsensus z inwestorami, może się to okazać niewystarczające.

Zakładając, że prywatni inwestorzy umorzyliby Grecji połowę jej długów wobec siebie, czyli 100 mln euro, to i tak nie wystarczy, aby odegnać od kraju wizję bankructwa