Dowód na grupę krwi Wrz05

Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Dowód na grupę krwi

Choć nowe, elektroniczne dowody osobiste jeszcze nie weszły w życie, a ich wprowadzenie przesuwane jest z roku na rok, już pojawił się pomysł, jak je wykorzystać. Mogłyby być cennym nośnikiem danych pomocnych w przypadku ratowania życia. To ważny argument za tym, by przyspieszyć prace nad wdrożeniem nowe systemu.

Posłowie pomysłodawcy chcą, by obok podstawowych informacji zawartych w chipie dokumentu, takich jak podpis elektroniczny czy karta ubezpieczenia zdrowotnego, dowód osobisty zawierał grupę krwi posiadacza oraz jego stosunek do transplantacji. Takie dane miałyby ogromne znaczenie w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia i ratowania życia, kiedy każda minuta jest na wagę złota.

Obecnie, lekarze w nagłych przypadkach „tracą” czas, by uzgodnić grupę krwi poszkodowanego. Choć już i tak spora część społeczeństwa jest świadoma i nosi przy sobie swoją grupę krwi, m.in. na kartach ICE bądź breloczkach do kluczy, dla lekarzy to i tak za mało wiarygodna informacja i są zobowiązani ją potwierdzić. Inaczej byłoby w przypadku wpisywania grupy krwi do dokumentu urzędowego.

W nagłych przypadkach cenną informacją dla lekarzy byłby także stosunek poszkodowanego do kwestii przeszczepów narządów. W przypadku śmierci pacjenta, który przy wydaniu dowodu osobistego zadeklarował zgodę na pobranie organów, istniała by większa szansa na uratowanie komuś życia.

Nowe dowody osobiste mają zostać wprowadzone w życie w lipcu 2013 roku. Być może jedynym plusem tego opóźnienia będzie to, że zostaną wydane we wzbogaconej formie z uwzględnieniem informacji ratujących życie.