E-papierosy pod lupą Unii Europejskiej Sty17

Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

E-papierosy pod lupą Unii Europejskiej

E-papierosy pod lupą UE

Unia Europejska planuje wprowadzić nowe, bardzo restrykcyjne dyrektywy dotyczące sprzedaży elektronicznych papierosów. Eksperci zauważają, że nowe przepisy mogą ograniczyć ich liczbę na rynku.

Papierosy elektroniczne coraz częściej budzą kontrowersje. Rzadziej już mówi się o nich w kontekście zwalczania nałogowego palenia, bo tak naprawdę niewiele wiadomo o ich faktycznym wpływie na zdrowie. W wielu miastach w Polsce wprowadzono zakaz ich używania w miejscach publicznych, m.in. w autobusach komunikacji miejskiej. Na cel e-papierosy wzięła także Unia Europejska.

Jeżeli UE wprowadzi w życie nowe reguły dotyczące handlu elektronicznymi papierosami, to najprawdopodobniej będą one dość uciążliwe dla producentów. UE domaga się, żeby wytwórcy e-papierosów poddawali swoje wyroby szczegółowym badaniom. Dopiero wtedy mogłyby one trafiać na rynek. W przypadku, gdy papierosy nie zostaną poddane określonym procedurom, producent zostanie zobowiązany do umieszczenia na opakowaniu informacji o ich szkodliwości dla zdrowia. To natomiast, może zniechęcić dotychczasowych użytkowników do sięgania po elektroniczne papierosy.

Eksperci już teraz są przekonani, że jeśli planowane przez wspólnotę dyrektywy wejdą w życie, to rynek e-papierosów ulegnie zmniejszeniu. Należy przy tym zaznaczyć, że obecnie bezustannie obserwujemy jego rozwój. Według statystyk, w ciągu roku notuje on wzrost sięgający nawet 20%. Także w Polsce można znaleźć całkiem sporą grupę osób korzystających ze „zdrowszego” typu papierosów. Szacuje się, że są one regularnie palone przez ok. 320 tysięcy obywateli naszego kraju. Natomiast sam rynek e-papierosów w Polsce wycenia się na ok. 1 milion złotych.