„Gabinet światła” – Muzeum Sztuki w Łodzi

Niesamowita wystawa czeka na nas w Muzeum Sztuki w Łodzi. „Gabinet światła” Józefa Robakowskiego to zestawienie nowoczesnych form będących hołdem dla kina awangardowego okresu międzywojennego.

Józef Robakowski zapoczątkował polską sztukę medialną. Jego wystawa to zbiór prac różnych artystów. Łączy je temat światła. Pojawiają się obiekty-neony, fotografie oraz filmy. Artysta od wielu lat fascynował się światłem. W 2004 roku wraz z Paulem Sharitsem stworzył projekt „Uwaga: światło!” Specyficzny klimat wystawy jest związany z faktem, że ma ona nawiązywać do awangardy, jaka pojawiła się w kinie w okresie międzywojennym. To tutaj zaczęto eksperymentować ze światłem nagrywając kolejne obrazy. Cała wystawa została stworzona przy wykorzystaniu 3 kolekcji. Sięgnięto po zbiory z łódzkiego Muzeum Sztuki, z Galerii Wymiany oraz z dzieł będących elementami prywatnej kolekcji Dariusza Bieńkowskiego.

Na wystawie trwającej od 6 maja do 26 czerwca b.r. zobaczymy prace należące do wielu artystów cenionych na całym świecie. Będziemy mogli obejrzeć „Kineformy” wykreowane przez Andrzeja Pawłowskiego w 1957 roku. Pojawi się również zestaw fotografii Antoniego Mikołajczyka zatytułowany „Partytury miast.”

Zorganizowanie wydarzenia było możliwe, dzięki licznym kontaktom samego Robakowskiego z wieloma sławami z dziedziny sztuki medialnej. Pozwoliło to na skompletowanie imponującego zbioru zachwycających prac. Kuratorem wystawy jest Maria Morzuch.