Higiena jamy ustnej a zdrowie

Wiele osób nie przywiązuje większej wagi do tego, jak myją zęby. A jest to czynność niezwykle istotna dla naszego zdrowia. Zaniedbania destruktywnie odbijają się na całym organizmie.

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej jest przyczyną chorób przyzębia. Zalegające na zębach miękkie złogi bakteryjne zamieniają się w kamień, on zaś jest przyczyną chorób przyzębia (periodontopatia). Zlekceważenie tego problemu nie tylko narazi nas na duże koszty leczenia, ale też może prowadzić do bardzo groźnych powikłań, chociażby do problemów z sercem czy zaostrzenia cukrzycy. Alarmującym sygnałem jest krwawienie dziąseł, będące objawem stanu zapalnego.

Właściwa higiena jamy ustnej opiera się przede wszystkim na skutecznym szczotkowaniu. Posługiwanie się szczoteczką do zębów wymaga nauki i wiedzy. Najlepiej poradzić się stomatologa oraz samemu zorientować się w stosowanych metodach. Poza tym warto stosować nici dentystyczne lub małe szczoteczki – dzięki tym przyborom oczyścimy przestrzenie międzyzębowe, w których zalegają bakterie. Ten zestaw uzupełniamy w płyn do płukania.

Jeżeli ktoś uzna, iż takie dbanie o zęby jest zbyt drogie, powinien przekalkulować sobie, ile będą go kosztowały wizyty u stomatologa, gdy zacznie leczyć zaniedbane uzębienie. Poza tym istnieje wspomniane ryzyko powikłań, a dobre zdrowie jest przecież bezcenne.

The following two tabs change content below.