KNF chce droższych polis OC

stawki OC pójdą w górę

jenineabarbanel (Flickr)

Stawki za polisy OC w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie. Jest to efekt walki cenowej między ubezpieczycielami. Straty rekompensują sobie drogim autocasco.

Sprawą zainteresowała się Komisja Nadzoru Finansowego. Opublikowała list zawierający ostrą krytykę obecnej polityki cenowej. Rzecznik KNF wyjaśnia, że list jest „pogrożeniem palcem” i firmy, które go zignorują, powinny liczyć się z  konsekwencjami, gdy Komisja przejdzie do działań. Już w zeszłym roku z tytułu nieadekwatnych cen OC na jednego z ubezpieczycieli została nałożona kara w wysokości 500 tysięcy złotych.

Przepisy nakazują ustalanie stawki ubezpieczenia OC na podstawie kalkulacji ryzyka i danych statystycznych. Tymczasem ubezpieczyciele podchodzą do tego zagadnienia z bardzo dużą swobodą, traktując ceny OC jako narzędzie walki o rynek. W zeszłym roku łączne straty branży z tytułu zaniżonych stawek wyniosły 0,5 mld zł. Firmy odbiły to sobie na sprzedaży drogiego autocasco.

W porównaniu z rokiem poprzednim, wysokość stawek OC średnio wzrosła zaledwie o 20 zł. Zaś wg. Marcina Brody, eksperta ubezpieczeniowego, stabilną sytuację zagwarantowałaby podwyżka o 30%, przy cenach wyższych o 50% sytuacja byłaby „bezpieczna”, a dogonienie standardów zachodnich wymagałoby podwojenia stawek.

[źródło informacji: wyborcza.biz]

The following two tabs change content below.