Kontrowersyjna dieta hCG

Każda dieta to dla odchudzającego się wielki wysiłek. Sporo pracy należy włożyć w przygotowanie odpowiednich posiłków i systematyczne ćwiczenia, a i tak nie zawsze widać efekty.

Inna jest dieta hCG. Stosuje się ją około miesiąca, codziennie jedząc posiłki mieszczące się w granicach zaledwie 500 kcal. W tym czasie schudnąć można nawet kilkanaście kilogramów. Ale dieta nie tylko redukuje masę ciała. Efekt, jaki się jej zawdzięcza to smuklejsza sylwetka, a ta jest także wynikiem innego rozmieszczenia tłuszczu. hCG powoduje równomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej, dzięki czemu nie gromadzi się ona np. w biodrach. Mimo tak rygorystycznego jedzenia, a właściwie głodzenia się, organizm nie reaguje źle, tzn. nie odczuwa się skutków ubocznych, nie słabnie i nie czuje też głodu. Dlaczego? Rozwiązanie tkwi w zastrzykach hormonalnych, które odchudzający się musi każdego dnia podawać sobie dożylnie. Niekorzystne zmiany zachodzą w tym czasie w całym organizmie.

Zatrzyki wykonuje się z gonadotropiny kosmówkowej. Hormon ten występuje naturalnie w organizmie kobiety, jednak wyłącznie w czasie ciąży lub podczas choroby nowotworowej. Przy przyjmowaniu tego hormonu należy też uzupełniać witaminę B12 – także dożylnie. Czego jednak nie robi się dla lepszego wyglądu? Ludzie otyli skłonni są do największych poświęceń, o ile przynoszą one pożądane efekty. Są zdecydowani nawet do odkupienia hormonu od kobiet ciężarnych i stosowania go bez porozumienia z lekarzem. A jak zapewniają zwolennicy hCG – to najskuteczniejsza dieta, co więcej nie występuje po niej znienawidzony efekt jo-jo – przeciwnego zdania są dietetycy.

Jednak hCG nie jest tak doskonała, na jaką wygląda. Po pierwsze to nie hormony powodują spadek wagi, a niska wartość kaloryczna kwalifikowanych posiłków. Po drugie nie przyczynia się ona do poprawy zdrowia, a wręcz przeciwnie – dieta stosowana poza kontrolą lekarską może wyrządzić duże zniszczenie. Nie skupia się ona na zdrowym żywieniu i aktywności fizycznej. To wszystko sprawia, że dietetycy są jej największymi wrogami. W ciągu trzech-czterech tygodni diety mogą zajść poważne zmiany w funkcjonowaniu mózgu i całego układu nerwowego, układu kostnego, nerek czy układu krwionośnego. Diecie towarzyszy tez szereg dolegliwości typowych dla kobiet w ciąży – nudności, wymioty, huśtawka emocjonalna.