Niedobór witaminy D prowadzi do otyłości

Witamina D jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dzieci. Przede wszystkim odpowiada ona za poprawne kształtowanie się kości. Jednak jej niedobory mogą prowadzić również do dziecięcej otyłości.

Dlatego rodzice muszą mieć na uwadze to, by zapewnić swojemu dziecku odpowiedni poziom witaminy D. Powinni jednak pamiętać o tym, że dzieci tej witaminy potrzebują więcej niż dorośli. Dzienne zapotrzebowanie dziecka jest dwa razy większe niż dorosłego i wynosi 10µg. To ważne tym bardziej, że lekarze coraz częściej alarmują, że nie dostarczamy organizmom odpowiedniej dawki witaminy D. Jej źródłem są:

  • mleko i przetwory mleczne,
  • mleko w proszku,
  • białko jaj,
  • ryby.

Wzbogacanie diety dziecka w dane produkty uchroni je od nieprzyjemnych i rzutujących na przyszłość konsekwencji niedoborów. Ostatnie badania udowadniają, że braki witaminy D u dzieci w najmłodszym wieku doprowadzają do otyłości. Dzieci notują szybszy przyrost tkanki tłuszczowej tylko w okolicy brzucha, co jest dla nich szczególnie niebezpieczne. Otyłość centralna zwiększa bowiem ryzyko zapaleń, problemów z układem krążenia, a także wystąpienia cukrzycy typu 2.

Badania przeprowadzili naukowcy z amerykańskiego Uniwerystetu w Michigan na 479 dzieciach. Okazało się, że te, które wykazywały niedobory witaminy D i te, które ledwo mieściły się w normie tyły szybciej, niż te, które odpowiadały na zapotrzebowanie.