Po Megaupload zostało 25 petabajtów danych

Megaupload

W okresie swojej działalności serwis Megaupload zgromadził 25 petabajtów danych, w tym dotyczących użytkowników. Po zamknięciu strony nikt nie płaci za ich przechowywanie, a kosztuje to krocie.

Koszty wynikają z ogromnej skali. 25 petabajtów to 25 tysięcy terabajtów. Liczby te zwykłemu użytkownikowi komputera niewiele mówią. Dosyć zaznaczyć, że jest to bardzo dużo. Dla przykładu Google dziennie przerabia 24 petabajty danych, World of Warcraft zajmuje na serwerach 1,3 petabajta przestrzeni dyskowej, a pojemność ludzkiego mózgu ocenia się na 2,5 petabajta.

Obecnie nikt nie płaci za przechowywanie tych danych. Koszt zaś wynosi 9 tysięcy dolarów dziennie (są one przechowywane na 1100 serwerach firmy Carpatia Hosting). Nikt za to nie płaci, jednak usunąć też ich nie można, ponieważ są podstawowym dowodem w sprawie przeciwko Megaupload. Być może dane te są tykającą bombą – prawnicy serwisu ostatnio ujawnili, iż wśród zarejestrowanych użytkowników znajdowało się wielu pracowników amerykańskiej administracji, w tym osoby zatrudnione w Departamencie Sprawiedliwości oraz Senacie Stanów Zjednoczonych.

The following two tabs change content below.