Project Tango (pomysł Google na rozszerzoną rzeczywistość)

project Tango - Google

Rozszerzona rzeczywistość, czyli realność łączona z wygenerowanym obrazem wirtualnym staje się jednym z głównych zainteresowań producentów elektroniki. Fascynuje się nią także koncern Google, który chce wykorzystać tę rzeczywistość w smartfonach Tango. Do tej pory poznaliśmy Google Glass, czyli specjalne okulary, które pozwalają widzieć więcej niż w rzeczywistości, a do tego są obsługiwane głosem i dają dźwięk bez słuchawek – dociera on do mózgu, dzięki przewodnictwu kostnemu. Project Tango ma być kolejnym urządzeniem dającym efekt rozszerzonej rzeczywistości. Przyjmie on jednak formę smartfona. Jego pomysłodawcami są inżynierowie z grupy ATAP, którzy zajmują się w Google projektami o największym stopniu zaawansowania technologicznego.

Smartfon Project Tango ma wyglądać niemal identycznie, jak standardowe, 5-calowe urządzenie tego typu. Wyróżniać będzie się jednak funkcjami umożliwiającymi pozyskiwanie oraz przetwarzanie informacji dotyczących miejsca, w jakim znajduje się użytkownik. Każdy model wyposażony będzie w komplet kamer oraz czujników, które sprawią, że gadżet odtworzy dowolne miejsce, generując jego mapę przestrzenną. Takie opcje mają pomagać w unowocześnianiu map i aplikacji nawigacyjnych, ale znajdą też zastosowanie w grach mobilnych. Twórcy mają nadzieję, że Project Tango pomoże w codziennym życiu osobom niedowidzącym i mającym problem z orientacją w terenie. Przetwarzanie planów przestrzennych pomieszczeń miałoby ułatwiać też wyszukiwanie produktów w dużych sklepach i odnajdywanie poszczególnych rzeczy we własnych domach. Unowocześniłoby także popularne zabawy takie, jak choćby zabawa w chowanego czy w podchody.

Project Tango będzie posiadał specjalne oprogramowanie pozwalające na dokonywanie pomiarów w czasie rzeczywistym. Znajdzie się w nim 4-pikselowy aparat, obok którego wbudowana będzie kamera wykrywająca ruch oraz specjalny czujnik głębi. W środku znajdą się także procesory obrazu. To wszystko sprawi, że smartfon będzie mógł wykryć każdą zmianę ustawienia i w krótkim czasie odtwarzane będą na nim całe, trójwymiarowe plany lokali. Wydajność urządzenia będzie niesamowita – naukowcy wyliczają, że w ciągu sekundy Project Tango będzie przetwarzał nawet 250 tysięcy pomiarów. Po zakończeniu badań z zakresu robotyki i wizji, Google chce teraz przekazać projekt deweloperom, którzy wyprodukują urządzenia i zadbają o ich pojawienie się na sklepowych półkach.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.